Rozase (gül hastalığı) tedavisi sırasında bütüncül yaklaşım esas alınmaktadır. Bir çeşit deri rahatsızlığı olarak bilinen bu hastalık farklı tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilmektedir. Diğer adı gül yüzü olan hastalıkta kullanılan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

Rozase (Gül Hastalığı) Nedir?

Gül hastalığının tanımı bireylerin yüz bölgesinde ortaya çıkan kızarıklıklar ve lekeler şeklinde yapılabilmektedir. Özellikle açık tenli bireylerde oluşan gül hastalığı kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Orta yaş ve ileri yaş insanları etkisi altına alan hastalık kan damarlarının belirginliğini artırmaktadır. Rahatsızlığın özellikle yüz kısmında ortaya çıkması hastalarda özgüven kaybı ortaya çıkarmaktadır. Bu durum zaman içerisinde psikolojiyi de etkisi altına almaktadır. Hastalığın kızarıklık derecesi güneşin zararlı etkileri, stres, hava kirliliği ve soğuk havalar gibi nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Hastalığın Ortaya Çıkmasında Etkili Olan Nedenler

Gül hastalığının nedenleri henüz net olarak anlaşılamasa da bazı faktörlerin bu hastalığı tetikleyebileceği bilinmektedir. Bu faktörlere ek olarak aşağıdaki maddeler de hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir:

Rozase (Gül Hastalığı) Teşhisi Nasıl Konur?

Gül hastalığının teşhisi için henüz özel bir test üretilmemiştir. Rozase (gül hastalığı) tedavisi için konulan teşhis kliniğimizde yapılan muayene sonucu lezyonların incelenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığa benzer belirtiler ile ortaya çıkan birkaç hastalık vardır. Örneğin sivilce ya da egzama gül hastalığına benzer belirtiler sergileyebilmektedir. Bunlara ek olarak sedef hastalığı ve lupus da gül hastalığı ortaya çıkarabilmektedir. Gül hastalığının bu hastalıktan ayırt edilmesi teşhis için yeterli olacaktır. Ayırt etme işlemi sırasında kan tetkiklerinden ve çeşitli işlemlerden yararlanılmaktadır.

Rozase (Gül Hastalığı) Varlığı Nasıl Saptanır?

Gül hastalığının belirtileri cinsiyete, ortama, ten rengine ve yaşa bağlı olarak değişmektedir. Bu hastalığa sahip olan bireylerde kızarıklığa ek olarak şişme de gözlemlenebilmektedir. Yanma ya da batma tarzında acı hissedilmesi gül hastalığını akla getirebilmektedir. Bu hastalığın anlaşılması için ortaya çıkan belirtiler ise şu şekildedir:

Rozase (Gül Hastalığı) Tipleri

Gül hastalığında türlerin değişimi derinin rengine ve kızarıklık derecesine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Gül hastalığın tipleri şu maddeler ile açıklanabilmektedir:

Rozase Hastalığının Tedavi Seçenekleri

Gül hastalığı için farklı tedavi seçenekleri hakkında detaylar aşağıda yer almaktadır:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir