Paris Askılama

Paris askı metodu ya da bilinen diğer adı ile Fransız askısı son zamanların en büyük trendleri arasında yer almakla beraber, sarkmış ve artık gerginliğini kaybetmiş olan ciltlerin tedavisinde ciddi bir süreci ifade etmektedir. Bilinen diğer adı ile Paris askılama yöntemi kliniğimiz de de uygulanmaktadır. Yaş almış kişilerde cildin canlı yapısını kaybetmesi ve artık elastikiyetini kaybetmiş olmasından dolayı daha fazla tercih sebebi olurken, genç yaştaki kişilerde de özellikle gıdı dokusunun toplanması ve elmacık kemiklerinin ortaya çıkması sebebi ile yöntem uygulanmaktadır.

Paris Askılama Yöntemi Herkes Tarafından Tercih Edilebilir Mi?

Paris askılama yönteminden faydalanabilecek kişiler;

 • Yüzünde sarkma görünümü olan 40 yaş ve üstü kişiler
 • Boyunda gevşeme ve sarkma olanlar
 • İşleme engel bir hastalığı olmayanlar (kontrolsüz diyabet, yüksek tansiyon v.b.)

Paris İp Askı Metodu Can Yakar Mı?

Paris askılama acısı olmayan bir metottur. Bu durumun en büyük sebebi, silikon iplerin yüzünüze yerleştirilmeden önce mutlaka anestezi işleminin uygulanıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Durum bazı kişiler için çok daha endişe verici olabileceğinden ötürü hekim önerisi ile işlem öncesinde kişiye sakinleştirici nitelikli bazı ilaçların da verilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak genel hatları itibari ile işlemden yaklaşık yarım saat kadar önce uygulanan anestezi işlemi sorunsuz bir şekilde acısız olarak işlemin gerçekleştirilmesi için yeterli olacaktır.

Paris Askılama İşleminin Avantajları Nelerdir?

Paris askılama avantajları itibari ile diğer birçok yöntemden ayrılmaktadır. Bu yöntemin avantajları;

 • Ameliyatsız bir tedavi yöntemi olması ve yüz üzerinde herhangi bir kesi işleminin doğrudan uygulanmıyor olması
 • Yüzde yara izinin neredeyse kalmıyor oluşu
 • İplerin yerleştirildiği bölgede oluşan yara izinin birkaç gün içerisinde kayboluyor olması
 • Çok hızlı bir şekilde iyileşme imkanı sunması
 • İşlemin acısız olması
 • Diğer metotlar ortalama 1 ila 1.5 sürelik kullanım imkanı sunarken ip askılama yönteminin 5 yıla kadar kişiye kullanım imkanı veriyor olması
 • Hem boyun hem yanak üzerinde doğrudan etki etmesi

Gibi avantajları bulunmaktadır. İp askı yöntemi bu sebepten ötürü diğer tedavi yöntemlerinden çok daha fazla tercih edilir.

Fransız Askı Yöntemi Ne Kadar Sürede İyileşir?

Fransız askısı iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle beraber, yüz bölgesinde çok daha kısa süre zarfı içerisinde iyileşmenin görüldüğü bilinmektedir. Ancak kollar bacaklar ve meme dokusu üzerinde uygulandığında iyileşme süreci diğer bölgelere kıyasla biraz daha uzun olabilmektedir. Ortalama olarak süre vermek gerekirse bu sürenin 3 gün ile 2 hafta arasında olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama sonrası hastanın hastanede yatması gerekmez. Günlük hayatına hemen dönmesi mümkündür. İşlem sonrasında yalnızca 1 gün kadar istirahat edilmesi hassas ciltli kişiler için uygun olabilir.

Fransız Askısı Yan Etkisi Var Mıdır?

Fransız askı yan etki itibari ile diğer yöntemlerden çok daha avantajlı bir süreci ifade etmektedir. Bu yan etkiler aşağıdaki şekilde yer alabilirler.

 • Morluk
 • Deri altına ip yerleştirileceğinden ötürü ciltte şişlik
 • İp bölgelerinde çok küçük kanamalar
 • Birkaç gün bölgeyi hareket ettirirken acı hissi

Yaşanan yan etkiler arasındadır. Bununla beraber bu yöntem diğer tedavi türlerine göre çok daha steril şartlar altında gerçekleştirildiğinden, kesi ya da herhangi bir cerrahi müdahale doğrudan söz konusu olmadığından enfeksiyon gibi cilt üzerinde herhangi bir deformasyon ya da problemin görülmesi durumları yaşanmaz. Paris askılama yöntemi bu sebepten çok sevilmekte ve düzgün yüz hatlarına sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Paris Askılama Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Paris askılama yöntemi uygulaması yine kişiye özel olarak gerçekleştirilmekle beraber, yüz hatlarının şeması çıkarılması gerektiğinden mutlaka konsültasyonun gerçekleşmesi gerekmektedir.

 • İşlem için hasta kliniğimizden randevu almakta ve doğrudan merkezimize gelmektedir.
 • Yapılan incelemeler sırasında kişinin ip ası yöntemi ile ilgili ölçüleri alınmakta hastanın uygunluğu test edilmekte ve tedavi için kullanılan yöntem belirlenmektedir.
 • İp askı yönteminde medikal iplerin kullanılması herhangi bir dikişin söz konusu olmadan işlemin gerçekleşmesine olanak sağladığı için uygulama bölgesine anestezi verildikten sonra kesi atılmadan işleme başlanır.
 • Aşırı sarkmış ve kırışıklık olan ciltlerde PRP ve mezoterapi süreçlerinden sonra işleme başlanabilir.
 • İp askı yönteminin cildine iyi bakan ve ameliyatsız cilt bakım tekniklerini uzun yıllardır yaptırmakta olan kişilerde çok daha başarılı sonuç verdiğini söylemek mümkündür.
 • Sorunlu bölge ve baş arasında oluşturulan yatay çizgi hastanın yüz şekillerinin belirlenmiş olduğu simülasyona göre şekillendirilir.
 • Kullanılan teknikler ile yüzün sorunlu bölgesine uygulanacak olan ip başın içerisinde tutularak işlemin bitirilmesi sağlanır.
 • Bu işlem ortalama olarak 1 saat kadar sürmekte ve hasta işlemin hemen ardından klinikten ayrılabilmektedir.

Fransız Askısı Hangi Yaş Grupları İçin Uygundur?

Fransız askılama uygun yaş grubu 40-60 yaş arası olarak ideal alınsa da kesin olarak söylenebilecek bir yaş grubunun olmadığını belirtmek gerekmektedir. Erkek ya da kadın hastalarda uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmaz. Ancak genç ciltler için ip metodu genelde tercih edilen bir yöntem değildir.

Paris Askı Yöntemi Gıdı Sorununu Çözer Mi?

Paris askısı gıdı problemi yaşayan kişiler için de bir tedavi etkisi yaratmaktadır. Zira yöntem ipler aracılığı kulağın hemen arkasına sabitlenmesini ifade etmektedir. Yüzün kaldırılması ve gerilmesi bu sürecin başlıca unsurları arasında bulunur. Dolayısı ile bu problemin gıdı sorununu çözdüğünü ve hastanın herhangi bir sorun olmaksızın ameliyatsız bir şekilde gıdısıdaki sarkmaya veda ettiğini söyleyebiliriz.

Fransız Askı Yöntemi Yaygın Kullanılmakta Mıdır?

Paris askılama yöntemi oldukça popüler bir uygulama olup Türkiye dışında Avrupa’daki birçok ülkede de ameliyatsız çözüm olarak kullanılan favori yüz germe ve kaldırma yöntemleri arasında bulunur. Detaylı bilgi ve fiyat bilgisi öğrenmek için kliniğimizi arayabilirsiniz.