Lekelerin tedavi edilmesi için günümüzde farklı yöntemlerden yararlanılmaktadır. Ciltte oluşan bazı lekeler kendiliğinden geçebilir iken bazıları işlem gerekebilmektedir.

Cilt içerisinde melanin adlı bir pigment yer almaktadır. Bir cildin koyu bir renk tonuna sahip olması melanin pigmentinin fazla olduğunun göstergesidir. Melanin sayesinde vücutta göz ve saçların rengi de oluşmaktadır.

Cilt lekeleri kişilerin kendi renk tonlarından daha açık ya da daha koyu olabilmektedir. En sık görülen cilt leke renkleri arasında mavi, gri ve kırmızı yer almaktadır. Cilt lekelerine etki eden her bir rengin farklı bir anlamı bulunmaktadır. Bu nedenle lekelerin temizlenmesi sırasında bakılması gereken ilk detay lekelerin rengidir. Ardından diğer analizlere geçilmelidir.

Cilt lekelerinin tedavisinde ilk aşama lekenin o bölgede neden çıktığını tespit etmektir. Lekelerin çıkma nedenleri çok farklı hastalıklara dayanabilmektedir. Cilt lekesinin oluşum nedeni bir sağlık sorunundan kaynaklı ise hekim tarafından ilk olarak sağlık sorununun çözümü yapılmalıdır.

Lekenin ortaya çıkma nedeni kanser ise kişilerin zaman kaybetmeden kanser tedavisine başlaması gerekmektedir. Cilt lekesi bazen de doğum anında ya da cilt tonlarının eşitsizliğinde oluşabilmektedir. Kişinin kozmetik nedenlerden kaynaklı leke tedavisi görmesi de mümkündür. Lekeler üzerinde sıklıkla kullanılan tedavi seçenekleri şu şekildedir:

Ciltte Leke Oluşumunun Nedenleri

Lekelerin ortaya çıkma nedenleri yukarda da belirtildiği üzere cilt sorunlarından ya da doğumsal kaynaklı olabilmektedir. Bunlara ek olarak sayılabilecek leke oluşum nedenleri şu şekildedir:

Ciltte Leke Oluşum Teşhisi

Leke oluşumunu teşhis etmek için uzmanlarımız hastalara birkaç önemli soru yöneltecektir. Uzmanlarımızın soracağı muhtemel sorular şu şekildedir:

Uzmanlarımız hastaların rahatsızlık duydukları ve kurtulmak istedikleri lekeleri inceleyebilmektedir. İnceleme sırasında dermoskopiden yararlanılmaktadır. İnceleme esnasında bazı durumlarda cildin biyopsisi de talep edilebilmektedir. Deri biyopsisinde ciltten parça alınmakta ve parçanın patolojide incelenmesi sağlanmaktadır.

Güneş Lekelerinin Engellenmesi

Güneş lekelerinin ortadan kaldırılması amacı ile yapılabilecekler listesi şu şekilde sıralanabilmektedir:

Cilt Lekelerinde Lazer

Lekeler üzerinde lazer etkisi genel olarak cildin soyulması ile etki göstermektedir. Bazı durumlarda ise melanin pigmenti parçalanarak lazer uygulaması yapılmaktadır. Cilt üzerinde etkili olan bu tedavi yöntemi farklı türlere sahiptir. Ciltte en sık kullanılan tür fraksiyonel lazerdir. Bu lazerin vücut üzerinde uygulanabilmesi için genel olarak bronzlaşma olmaması gerekmektedir. Bunun nedeni bronzlaşan kısımların ışınları daha fazla emeceğidir. Bu durum ciltte tahriş ve su toplamalara neden olacaktır. Bronzlaşma yöntemlerinden olan solaryum ve güneşlenme için lazer tedavisinden yararlanılmamaktadır. Özellikle güneşlenmenin az olduğu kış aylarında uygulanabilecek lazer tedavisi kıl köklerinin yok edilmesi amacı ile de kullanılabilmektedir. Tedavinin fiyatı uygulama bölgesine, hastanın ihtiyaçlarına ve hastanın genetik faktörlerine bağlı olarak değişmektedir.

Cilt Lekelerinde Krem Kullanımı

Ciltte kremlere yer vermek leke tedavileri için sık tercih edilen yöntemler arasındadır. Leke tedavisi için kullanılan bu kremler melanin pigmentinin yapılmasını engellemektedir. Bu nedenle yavaş yavaş lekelerin açıldığı görülmektedir. Herhangi bir leke kremi kullanmaya başlanmadan önce merkezimize sorarak bilgi alabilirsiniz. Kendi başınıza başlayacağınız bir leke açıcı krem sizlere zarar verebilmektedir.

Bazı leke açıcı kremlerin cilt üzerinde yan etkileri bulunabilmektedir. Bu nedenle önerilmeyen kremlerden uzak durulması gerekmektedir. Önerilmeyen kremler lekelerin açılmasından ziyade daha çok leke oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun en temel nedeni kimyasal soyulmalardır.

Leke Tedavilerinde PRP

PRP işleminin lekeler üzerinde kullanımı etkili sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Kan dolaşımı sayesinde taşınan trombositlerden hazırlanan karışım, insanların kendi kanlarının lekeleri tedavi edeceğinin göstergesidir. Enjeksiyon yöntemi ile yapılan işlemde bazı kan elemanlarına yer verilmektedir. Ayrıca çeşitli büyüme faktörleri sayesinde cildin yenilenmesi sağlanmaktadır. Cildin yenilenmesinden kaynaklı olarak bir aydınlanma ve canlılık hissi oluşmaktadır.

Mezoterapi ile Lekelerin Tedavisi

Lekelerin mezoterapi yöntemi ile tedavisinde deri içi enjeksiyonundan yararlanılmaktadır. İnce iğneler ile yapılan işlemlerde lekelerin tekrarlanmasını önlemek amaçlanmaktadır. Cildin sağlamlığını korumak açısından da önemli bir yere sahip olan mezoterapi, güvenli bir uygulamadır. Her yaştan insan tarafından tercih edilebilecek uygulama cildin derinlemesine yeniliğini hedef almaktadır. Özel ajanlar içeren ürünlerin cilt üzerinde devamlı kullanımı gerekmektedir. Bu ajanlar arasında traneksamik asitten C vitaminine kadar pek çok isim yer almaktadır. Mezoterapi kullanımı sırasında uzmanların tavsiyelerine uymak gerekmektedir. Başarılı sonuçlar alarak lekelerinden kısa vadede kurtulmak isteyen insanlar merkezimize gelerek konu hakkında uzmanlarımız ile irtibata geçebilir.

Leke Tedavisine Başlanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Leke tedavisinde bilinmesi gereken detaylar şu maddeler ile özetlenebilmektedir:

Leke Tedavisi İçin Doğru Zaman

Lekelerin tedavisinde uygun zaman için genel olarak kış ayları tercih edilmelidir. Yaz aylarında insanların leke tedavisine başlaması önerilmemektedir. Lekelerin erken tedavi edilmesi büyük bir öneme sahiptir. Bunun nedeni lekelerin ne kadar yeni çıkmış olursa olsun o kadar fazla tedaviye erken yanıt vermesidir.

Kendini hemen her an tekrar etme niteliği olan lekelerin yeniden oluşmaması için bazı durumlardan kaçınmak gerekmektedir. Lekelerin yeniden oluşumu için önlemlerin erkenden alınması ve bu bağlamda cildin korunması ideal olacaktır. Cildinize güneş ışınlarının zararlı etkilerinin fazla gelmemesi ve kozmetik ürünlerin az kullanımı son derece iyi olacaktır. Lekeler henüz oluşmadan onların oluşmaması için uygun bir ortam yaratmak, lekelerin tedavisinden daha büyük bir öneme sahiptir.

Akne, Melazma, Vitiligo

Akne ve melazma sonradan ortaya çıkabilen cilt lekesi türleri arasında yer almaktadır. Akne, cildin fazla yağ üretimi sonucunda ortaya çıkan ufak lekelerdir. Genellikle ergenlikte ortaya çıkan bu lekeler şu etmenlere bağlı görülebilmektedir:

Akneler çoğu zaman siyah noktalar olarak belirse de bazen beyaz da olabilmektedir. Özellikle yüz üzerinde beliren aknelerin sıkılması ya da herhangi bir neden ile patlatılması doğru bir davranış değildir. Bu durum yüzde istenmeyen kalıcı lekeler ortaya çıkaracaktır.

Melazmada, özellikle güneş alan bölgelerde oluşan lekelerdir. Kahverengi olarak kendini gösteren bu leke türüne özellikle burun, dudak üstü, yanak ve alın bölgelerinde sıkça rastlanmaktadır. En sık kadınlarda görülen bu leke erkeklerde de yaygındır. Lekenin oluşum nedenleri çoğu zaman güneş ışığı olsa da doğum kontrol hapları, gebelik dönemi ve kozmetik ürünler de melazma oluşumuna açıktır.

Vitiligo, melanosit hücrelerinin hasarlanmasısonucunda oluşan lekelerdir. Genel olarak süt beyazı rengine sahip olan lekeler bazı durumlarda farklı şekillerde de görülebilmektedir. Yüzde, bacakta, kolda yaygın olarak yer alan vitiligo, genital bölgede de görülebilmektedir.

Güneş Lekeleri, Çiller, Doğum Lekeleri

Güneş yüzünden oluşan lekeler özellikle yaz aylarında ortaya çıkmaktadır. Deride kalıcı hale gelen lekeler yaz aylarında daha da koyulaşmaktadır. Çillere benzeyen ancak daha büyük boyutta olan lekeler hamilelik ve guatr gibi faktörlere bağlı da ortaya çıkabilmektedir.

Çiller sıklıkla açık tenli insanlarda görülmektedir. Çil olan kısımda melanosit hücrelerinin belirgin şekilde yoğunlaştığı bilinmektedir. Sarı renkte ya da kahve tonlarında olabilen çiller çocuklukta ve yetişkinlikte oluşabilmektedir. Güneş maruziyeti yüksek olan kişilerin çilleri daha koyu bir renge sahip olacaktır. Çillerin yüz, sırt ve el kısımlarında daha sık görüldüğü saptanmıştır.

Doğum lekeleri doğuştan oluşan birtakım renk bozulmalarıdır. Pigmente ve damarsal olarak iki grupta incelenen lekeler çoğu zaman kararsız ilerlemektedir. Kahve, siyah ve gri olarak farklı renklerde incelenebilen lekeler doğumdan kısa bir süre sonra da oluşabilmektedir.

Deri Hastalıkları ve Cilt Kanseri

Deride oluşan hastalıklar arasında gül hastalığından egzamaya kadar pek çok tür yer almaktadır. Bu döküntüler zaman içerisinde lekelere yol açabilmektedir. Leke tedavisi için merkezimizden yardım alarak sağlığınızı en profesyonel şekilde koruyabilirsiniz.

Cilt kanseri de deride lekelenmeye yol açan bir hastalıktır. Bu hastalık cilt üzerinde yaygın leke ve lezyonların oluşumuna neden olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir