Jawline Çene Dolgusu

Jawline (Çene Hattı) Dolgusu

Çene için jawline dolgu çene hattının V şekli alarak altın oran şartlarına en yakın hale getirilmesi sürecidir. Bu süreç ameliyatsız bir dolgu yöntemidir ve cerrahi müdahaledeki gibi kesme ya da tıraşlama durumu söz konusu olmadığından işlem minimal düzeyde risk ve ağrı hissi taşır. Çene yapısından ya da çenesinin şeklinden memnun olmayan kişiler için en kolay şekilde sorunu çözmenin yolu jawline çene dolgusu işlemi yaptırmaktır.

Jawline İşlemi İçin Hangi Dolgu Maddesi Kullanılıyor?

Jawline dolgu maddesi hyalüronik asit olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kaprolakton ve kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerde kullanılabilir. Bu iki madde söz konusu bölgeyi şekillendirirken aynı zamanda içermiş olduğu moleküler yapı ile de kolajen üretimini tetikliyor ve cildin gençleşmesine fırsat sağlıyor. Yalnızca dolgu malzemeleri içerisinde değil, çeşitli maskelerde ve hatta kök hücre tedavilerinde de cildin yenilenmesinin sağlanması açısından hyalüronik asit kullanılmaktadır. Dolgu işlemi sırasında cildinizi yalnızca şekillendirmekle kalmıyor aynı zamanda sağladığı özellikler ile yaşlanmaya karşı da savaş açıyor.

Jawline İşlemi Nasıl Yapılır?

Jawline işlemi yapılışı çene hattının uygun şekle getirilmesi, varsa çene hattı üzerindeki kırışıklıkların giderilmesi ve çökme sorunlarının ortadan kaldırılması için gereklidir.

  • Yapılacak uygulamaya yönelik olarak hastanın görüntüleme teknikleri ile çene yapısının haritası çıkarılır.
  • 3 boyutlu teknikler üzerinde çalışılarak hastaya uygulama sonrasında nasıl bir çene hattına sahip olunacağı bu teknik kullanılarak gö
  • Randevu gününde hastaya anestezik krem kullanılarak uygulama yapılır.
  • Anestezi sürecinin ardından hyalüronik asit içeren dolgu hekim tarafından doğru yerlere uygulanır. Uygulamanın hemen ardından hasta kendindeki değişikliği anlayabilse de çene hattının tam olarak oturması ve kendini belli etmesi birkaç hafta sürebilmektedir. Çene hattına yapılan dolgu mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır aksi halde uygulamada başarısız olma ihtimali son derece yüksektir.

Jawline İşlemi Kalıcı Mıdır?

Jawline işlemi kalıcılığı merak edilen durumlar arasındadır. Dolgu işlemleri cerrahi müdahaleleri ifade etmezler. Dolayısı ile işlemlerin uzun vadede kalıcı olmadığını söylemek mümkündür. İşlem yapıldıktan sonra genç ciltlerde 1 ila 1.5 sene etkisini sürdürürken yaşlı ciltlerde ise bu sürenin  8-10 ay arasında olduğunu yapılan işlemler uyarınca görmekteyiz. Bununla beraber kişinin uygulama sonrasında cildine ne kadar iyi baktığı ve dolgu kullanan birisinin kaçınması gereken süreçlerden de uzak durması halinde uzun süre kullanım yapılabilir. Dolgunun erimesi ve çene hattının eskisine dönmesi durumunda cilt altında kalmış olan %10’luk dermal dolgunun üzerine yeniden ekleme yapılabilir. Bu durumda kalıcılığı da artmaktadır.

Jawline İşlemi Gıdıyı Yok Eder Mi?

Jawline gıdı sorunu yaşayan kişiler için bir alternatif oluşturmamaktadır. Boyun ve gıdı bölgelerinden rahatsızsanız bu bölgelere jawline ile birleştirilmiş tedaviler uygulanabilir. Örneğin boyun bölgesine ve dekolte bölgesine uygulayacağınız fraksiyonel lazerler ya da boyun ve gıdı lipo yöntemleri burada oldukça işlevsel olacaktır. Jawline çene dolgusu yalnızca çene hattınızın istediğiniz şekilde görünmesine olanak sağlar ve burada bulunan kırışıklıkların ortadan kaldırılması daha estetik görüntü sunması ve yaşlanmaya karşı etki sağlaması nedeni ile de tercih edilir.

Çene İçin Dolgu İşleme Yüze Ne Kadar Sürede Oturur?

Jawline çene için dolgu sabitlenme süresi hastadan hastaya değişiklik gösterse de ortalama 15 günlük bir süreyi kapsamaktadır. Hasta ilk uygulamada çenesinde meydana gelen değişikliği görür ve bu durum aynada da kendisini belli eder. Ancak çene hattı içerisine zerk edilmiş olan dolguyu kabullenmesi ve kızarıklık süreçlerinin iyileşmesi sonucunda 15-20 günlük süreç içerisinde net bir şekilde ifadenizi değiştirmiş olan çene hattı dokusunu aynada inceleyebilirsiniz.

Hangi Durumlar İçin Çene Dolgusu Yaptırılabilir?

Çene dolgusu yaptırılabilecek durumlar;

  • Çene hattında yaşlanma süreci ile meydana gelen sarkma problemleri
  • Erkekler için yüz yapısını keskinleştirmek ve daha estetik görünmek için uygulanabilecek geniş çapta çene hattı
  • Kadınlar için oval hatlı, sivrilen ve daha kadınsı görünen bir çene yapısı

Elde etmek isteyenler bu yöntemi kullanabilirler. Jawline adı verilen çene dolgusu dış görünüşü tamamen değiştirmekte ve yan profilden kişiye başka bir insan olma fırsatı vermektedir. Çene yapısı gülüş tasarımı adı verilen gülerken yüzünüzün bir bütün halinde uyumlu olmasını sağlayan unsurlar arasındadır.

Jawline Yan Etkileri Nelerdir?

  • Jawline yan etkileri kısa süreli olarak yaşanan kızarıklıklar ve nadiren de olsa meydana gelebilecek morluklardır. Jawline uygulaması ameliyatsız bir yöntem olmakla beraber komplikasyon yaşanma riski neredeyse yoktur. Ancak uygulamadan sonra hassas olan ciltlerde ödem ve morluk sorunları yaşanması zaman zaman söz konusu olabilir. Bu uzun zaman sürmemekle beraber birkaç gün içerisinde çiğneme ve konuşurken çenenin acıması hisleri geçmekte, totalde de 20 günlük süre zarfı içerisinde dolgu istenilen şekilde yüze oturarak kişinin yüzünün istediği şekilde görünmesine yardımcı olmaktadır.

Jawline Sonrası Ne Zaman İşe Dönülür?

Jawline sonrası işe dönüş kapatıcı ve diğer makyaj malzemeleri ile aşırı bir semptom görülmemesi halinde jawline çene dolgusu işlemi sonrasında kişi iş yaşantısına dönebilmektedir. Ancak kişide herhangi bir farklı semptom görülmesi durumunda doktor kontrolü esastır ve sonuç doktor muayenesinde belli olur. Morarma ve ödem geçtikten sonra işe dönülebilir.