Gülümseme Estetiği

Estetik gülüş tasarımı dış görünüşün son derece önemli olduğu günümüzde, gelişen bir sektör olarak karşımıza çıkar. Gülüş tasarımı olarak da bilinen işlemler bütünü, hastanın ağız, dudak ve çene yapısının bir bütün halinde sağlıklı görünmesi ve birbiri ile uyum içerisinde olduğu durumları ifade etmektedir. Dişlerimiz ve gülüşümüz bize dair pek çok bilgiyi karşıya vermiş olduğundan dolayı gülümseme estetiği, ciddi ve özenle yapılması gereken bir tedavi sürecini ifade etmektedir. Bu sebepten dolayı yalnızca uzman kişilerce gerçekleştirilmelidir. Dişlerde meydana gelen doku bozulmaları gülümsemenin başlıca unsurunu oluştururken dudaklar yanak bölgesi ve çene dokuları da bir bütün halinde olması gereken bölümlerdir.

Estetik Uzmanları Gülüş Estetiğinde Nasıl Tedaviler Uygular?

Gülüş tasarımı konusunda dişler ön planda olmakla beraber kişinin gülümsemesinin estetik görünmesini istiyorsa dişlerinin ve vücudunun diğer bölümlerinin uyum içerisinde görünmesi gerektiğinin bilincinde olmalıdır. Bu sebepten ötürü;

 • Dudak
 • Yanaklar
 • Çene
 • Burun ve dudak arası doku

Gülümseme konusunda önemli bir rol oynamakla beraber, çene ya da dudaklarda meydana gelen herhangi bir doku bozulması ya da doğuştan gelen şekil bozuklukları gülüşün hastanın arzu ettiği kadar hoş görünmemesine neden olabilir. Böyle durumlarda küçük dokunuşlar ile bu bölgelere uygulama yapılması ve kişinin elde etmeyi istediği gülüşe sahip olması amaçlanmaktadır.

Diş Tedavisi Olmaksızın Gülüş Estetiği Yapılabilir Mi?

Gülüş estetiğinde diş tedavisi sürecin olmazsa olmaz yapı taşıdır. Sağlıklı ve güzel görünen dişlere sahip olmadan tedavinin tamamlanması söz konusu olamaz. Diş taşlarından arınmış, dişlerde şekilde bozuklukları giderilmiş, rengi korunmuş ve diş etlerinde meydana gelen problemlerin giderilmiş olduğu bir ağız, sağlıklı bir gülüşü getirebilse de her zaman estetik bir gülüşü getirmez. Bu durumun en büyük sebebi yüzün bir bütün olarak ele alınmaması ve yüzde bulunan oranların gülüşünüzle doğrudan bir etkisinin bulunmasından kaynaklanır. Bu sebepten ötürü özellikle dudaklar ve çene dokusu güzel bir gülüş sahibi olmak isteyen kişiler için tamamlayıcı etkiye sahip olmaktadır. Yine de diş tedavisini olmayan kişiler için diğer uygulamaları yaptırmak doğrudan güzel bir gülüşe sahip olmanıza yardımcı olmaz.

Kimlere Gülüş Tasarımı Uygulanabilir?

Gülüş tasarımı uygulanabilecek kişiler;

 • Diş gelişimi tamamlanmış olan kişiler
 • Dişleri sağlıklı olmasına karşın dudakları ya da burun bölgesinin kusurlu olduğunu düşünen kişiler
 • Sağlıklı ve güzel dişlerini ufak dokunuşlarla daha estetik bir görüntüye kavuşturmak isteyenler

Gülüş tasarımı konusunda hizmet veren çok sayıda doktor bulunmakla beraber, daha önceki hasta referansları görülmeden herhangi bir uzman ile çalışmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Gülümseme Estetiği Yaptırırken Uzmanı Neye Göre Seçmeli?

Gülüş tasarımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler arasında başı seçmiş olduğunuz uzman çekmektedir. Bunun dışında;

 • Uzmanın tecrübesi
 • Uzman ile olan iletişim
 • Daha önceki hasta işlemleri ve hastalardan alınan geri bildirimler
 • İşlemi uygulayacak olan uzmanın ne kadar tecrübesi olduğu
 • İşlem Fiyatı
 • Hangi dolgu malzemelerinin kullanılacağı
 • Hastada hangi işlemlerinin yapılacağı

Gibi etkenler önemlidir. Medikal estetik uygulaması yapan doktorlar doğrudan dişler üzerinde çalışma yapamazlar. Ancak gülümseme estetiği konusunda diş hekimleri ile beraber ortaklaşa çalışma yürütebilirler. Önce çeşitli diş kliniklerinde gerekli diş tedavilerini olan hasta daha sonra özellikle dudak doku üzerinde herhangi bir eksiklik ya da rahatsız edici bir durum hissediyorsa doğrudan bu alan üzerinde çalışabilir. Burun da şekil bozuklukları ya da sonradan gelişen kırılma gibi durumlar sonucunda gülümsemenize gölge düşürebilir. Tamamlayıcı etkiler gülüş estetiğinin mihenk taşlarıdır.

Gülüş Tasarımında Dudakların Önemi Nedir?

Gülüş tasarımında dudaklar kişilerin dişlerini yaptırmaları sonucunda hala beklenen etkiyi bulamadıkları zaman tamamlayıcı olarak medikal estetik müdahalesi almaları sürecini ifade etmektedir. Dudaklar ağızı dişler ile beraber bir bütün yapan yapımızdır ve orantılı dudaklara sahip olmayan kişiler için gülümseme düşünüldüğü kadar estetik olmayabilir. Bu durumdan ötürü doktorlar daha güzel gülüş tasarımları elde etmeleri için yaptıkları küçük uygulamalar ile hastaların dudaklarında mucizeler yaratabilirler. Dudaklar için yapılabilecek uygulamalar arasında;

 • Çeşitli dolgu yöntemleri kullanılarak dudakların kalınlığının ayarlanması
 • Dudakların fazla düşük olduğunun düşünülmesi halinde çeşitli dolgu yöntemleri kullanılarak dudak kaldırma işleminin gerçekleştirilmesi
 • Dudak çizgisinin dişleri ortalayamadığının düşünüldüğü durumlarda uygulanacak küçük müdahaleler ile dudak çizgisinin yerinin değiştirilmesi

Dudak tasarımı konusunda oldukça önemli etmenler arasında bulunmaktadır. Bunun dışında dudaklar gülüşün en önemli parçaları arasında bulunsalar da tek parçaları değildir.

Gülüş Estetiğinde Burun Bölgesinin Önemi Nedir?

Gülüş estetiği burun konusunda da oldukça önemlidir. Gereğinden fazla büyük bir burun ya da şekil itibari ile bozuk olduğu düşünülen ve hastaya rahatsızlık veren bir burun, yüz içerisinde normalden daha fazla dikkat çekiyorsa bu güldüğünüz durumda dudak ve dişlerinizin ne denli güzel olduğunu çoğu zaman örtebilir. Özellikle kişinin güldüğü zaman açılan burun delikleri hoş olmayan bir görüntü yaratabilir.

 • Burun deliklerinin genişlemesinin engellenmesi
 • Burunda meydana gelen şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması
 • Daha dik bir burun

Gülüşünüz sırasında size son derece güzel bir etki katabilir. Bunun dışında çene ve yanaklar da gülüş sırasında tamamlayıcı etkiler yapan unsurlar arasında bulunurlar.

Gülümseme Estetiğinde Çene ve Yanakların Önemi Nedir?

Gülümseme estetiği çene ve yanaklar ağız ile beraber nazolabial (burnun alt dış köşesinden dudak dış kenar birleşimine uzanan çizgi) adı verilen bölgeyi oluştururlar. Birçok sebepten dolayı dişlerinizin ve dudaklarınızın güzel olmasına rağmen istediğiniz gülüşü elde edemediğinizi fark edebilirsiniz. Bu durumda çene hattında ya da yanaklarda meydana gelen bozuklukların bu duruma sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz. Bu durumlar;

 • Çene kemiğinin şeklinde meydana gelen bozukluk
 • Çene ucunun haddinden fazla ince olması
 • Çenenin fazla yuvarlak olması ve yüz ile uyumlu olmaması
 • Elmacık kemiklerin yeterince belli olmaması
 • Yanakların çökmüş durumda olması

Gibi etkenler gülüşünüzün istediğiniz kadar güzel olmamasına neden olur. Bu durumlarda yapılması gereken diş tedavilerini tamamlamak ve daha sonra bir medikal estetik uygulaması yapan bir doktordan  yardım alarak hızlı şekilde gülüşünüzde dokunuşlar yapmak olarak karşımıza çıkacaktır.

Gülüş Estetiği Ücretleri Ne Kadardır?

Gülüş estetiği fiyatları kişinin muayene edilmesi ne gibi değişiklikler yapılacağına karar verilmesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Estetik algısı herkeste farklıdır ve bu durum gülümseme estetiği için de farklı değildir. Kişinin yüz hatları ve çene yapısı incelenir ve daha sonra kişi için buna göre bir tedavi belirlenir. Bu süreçte doktorun önerileri uygulanabileceği gibi kişinin gülüşüne dair görmek istediği unsurlar da dikkate alınarak bir çalışma belirlenir. Bu çalışma doğrultusunda kişiye verilen ücretlendirmenin kabul edilmesi durumunda gerekli olan yüz hattı ölçüleri hazırlanarak gülüş estetiği konusunda hastaya çalışma yapılabilir.