Fraksiyonel Lazer

Yeni nesil CO2 fraksiyonel tarama uygulaması estetik dünyasında giderek gelişme göstermektedir. Türkiye’de de Er-YAG fraksiyonel ve CO2 türü yaygın olmakla beraber her iki türde farklı merkezlerde uygulanabilmektedir. Lazer uygulaması bir tarama yöntemi olmakla beraber, fraksiyonel lazer cilt üzerindeki yaraların, sivilcelerin, çatlakların, aknelerin, jilet ve bıçak izlerinin giderilmesi için kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Cilt yenileme, ve renk değişikliklerinin çözümünde aktif rol oynayan tedavi, kliniğimizde de güvenle kullanılan uluslararası geçerliliğe sahip FDA onaylı bir tedaviyi ifade etmektedir.

Fraksiyonel Lazer Kimlere Uygulanmaz?

Fraksiyonel lazer uygulanmayacak kişiler;

 • Son 6 ay içerisinde izotretinoin ilacını kullananlar
 • Emziren anneler
 • Hamileler
 • Cilt kanseri sorunu ile karşı karşıya kalanlar
 • Söz konusu bölgedeki yaranın henüz tam anlamı ile iyileşmemiş olması durumunda
 • Ciltte bronzluğun olması
 • Sedef ve Vitiligo gibi kronik cilt hastalığı olanlar
 • Keloid oluşma riski olanlar

Uygulamadan kaçınılması gerekmektedir.

Kaç Tip Fraksiyonel Lazer Uygulaması Bulunur?

Lazer ile cilt tedavisi sırasında ülkemizde belirli başlı iki tedavi yöntemi bulunur. Bunlardan ilki CO2 fraksiyonel tip iken bir diğeri Er-YAG lazer türünü ifade etmektedir. Her biri aynı amaç ile kullanmaktadır. Ancak karbondioksit fraksiyonel lazer izlerin, özellikle doğum sonrası çatlakların ve derin ameliyat izlerinin iyileştirilmesi noktasında oldukça etkilidir.

Fraksiyonel Tipte Lazer Hangi Amaçlar ile Uygulanmaktadır?

Fraksiyonel lazer kullanımı aşağıdaki nedenler ile gerçekleşebilir.

 • Ciltte bulunan yara izlerinin ya da girintili çıkıntılı yüzeylerin iyileştirilmesinde
 • Doğum sonrası karın yüzeyinde gelişen doğum çatlaklarının geçirilmesine
 • Güneşe bağlı olarak ya da herhangi bir alerjiye bağlı olarak gelişen lekelerin tedavisinde
 • Sivilce izlerinin giderilmesinde
 • Ameliyat, bıçak ya da jilet gibi herhangi bir kesici alet sonrası oluşmuş olan yaralanma izlerinde.

Lazer tedavi uygulanabilmektedir. Her bir yara izinin ya da ciltte oluşmuş olan skarların farklı hikayeleri bulunduğundan dolayı ne kadar süre ile uygulama yapılacağı ya da ne kadar süre sonra cilt yüzeyinde iyileşme olacağı hekim ile yapılan görüşmeler sonrasında neticelendirilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Fraksiyonel lazer tedavi uygulanışı iki yöntemde de aynı şekilde uygulanır. Ancak deri altına hızlı bir şekilde etki eden ve etki ettiği bölgede tahribat yaratarak bölgenin iyileşmesi için hücreleri tetikleyen lazer tedavi, karbondioksit temelli olan modelinde daha iyi sonuçlar vermektedir. Sıra ile

 • Lokal anestezik krem sürülerek bölgenin uyuşturulması sağlanır.
 • Uygulama yapılacak olan bölge önce uygun antiseptik yöntemler ile temizlenir ve uygulamaya hazırlanır.
 • Her iki cihazın da temel prensibi derinin alt katmanında yer alan çatlak ya da yaranın temeline inerek burada yeniden bir hasar oluşturmaktadır.
 • Böylece bölgede iyileşme süreci tekrardan başlar. Fraksiyonel tipte olan lazer birkaç seans aralıklarla uygulandığında yüksek başarı sağladığı bilinmektedir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Acılı Mıdır?

Fraksiyonel lazer acı eşiği düşük olan kişiler tarafından çok az miktarda can yakıcı olabilmektedir. Taramalar sırasında ciltte ağrı ya da sızı hissedilmesi doğaldır ancak bu etkiler birkaç gün içerisinde ortadan kaybolabilir. Lazer uygulama sonrası atışın yapılmış olduğu bölgede sızı görülebileceği gibi daha sonra kuruma ve soyulmalar da görülebilir. Bu soyulma işlemleri sırasında cilt kendisini yenilemekte olduğundan dolayı fraksiyonel lazer uygulaması sonrasında temasa uğrayan bölgede acı sızı hissedilebilmektedir. Bu sebepten ötürü eğer uygulama yapılan alan genişse bir ya da iki gün kadar hastanın istirahat etmesi önerilmektedir.

Fraksiyonel Tipte Lazer Uygulaması Ne Kadar Sürmektedir?

Fraksiyonel lazer uygulama süresi tamamen uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne ve uygulamanın ne derece zorlu olduğuna bağlı olarak değişir. Küçük bir iz üzerinde yalnızca 5 dakikalık bir süre zarfı içerisinde tarama sağlanabiliyorken, bacak ve sırt gibi ameliyat izlerinin zorlu olarak yorumlanacağı bölgelerde ortalama 30-40 dakikalık seanslar uygulanabilir. Uygulama öncesinde muayene sırasında uzman söz konusu bölgeyi inceleyecek ve daha sonra nasıl bir tedavi uygulanması gerektiği konusunda sizlere bilgi verecektir.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması Kaç Seans Sürmektedir?

Fraksiyonel lazer uygulama seans süresi her hastaya göre farklılık göstermekle beraber çoğu zaman 2 seans sorunun çözümü için yeterli olabiliyorken büyük ameliyat izlerinin ya da lekelerin tedavisinde 3, bazen de 4 seansı bulabilmektedir. Uygulamalar 4-6 haftalık zaman aralıkları ile yapılmaktadır. Taramalar sırasında uyarılan bölgede yenilenme sürecinin başlaması amaçlanır. Fraksiyonel tipte lazer kök hücre tedavisi ya da PRP gibi yöntemler ile bir arada uygulanabilen bir yöntemdir.

Fraksiyonel Lazer Yan Etkileri Var Mıdır?

Fraksiyonel tip lazer yan etkileri yalnızca birkaç gün içerisinde kaybolmaktadır. İşlem sonrasında hissedilen ağrı beraberinde kuruma ve soyulmayı getirmekte, soyulmanın tamamlanması ve kişinin cildinin altından pembemsi bir dokunun gelişmesi ise ortalama 5-7 günü bulabilmektedir. Uygulama yapılacak bölge büyük ve uğraştırıcı değilse hasta 2-3 gün içinde iş hayatına dönebilir ancak uygulama enerjisi yüksek ise bu süre 5-7 günü bulabilir. Bu aşamada hekim tarafından ödem ve kızarıklığı azaltmak için hastaya kremler reçete edecektir.

Ne Zaman Fraksiyonel Lazer Yaptırılmalı?

Fraksiyonel lazer için en uygun zaman kış zamanıdır. Tarama uygulamalarında hastanın güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekmektedir. Bu sebepten sürecin en sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi için düzenli şekilde seanslara gelmek ve bu seansları kış aylarına getirmek etkili olacaktır. Uygulamadan sonra doktor hastaya losyon ve güneş kremi vermekte ve bu güneş kremleri de yan etkileri azaltmak için en doğru şekilde uygulanmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Fraksiyonel lazer tedavi sonucu 2-3. aydan itibaren artmaya başlayan kolajen sonrasında başlamakta ve fraksiyonel lazer tedavi sonucu ortalama olarak 5-6 aylık vadede etkisini tam olarak göstermektedir.