Epilasyon

İstenmeyen tüyleri almak epilasyon ile yapılır. Kliniğimizde yer alan uzman kadromuz ve profesyonel ekipmanlarımız ile vücutta istenmeyen tüylerin alınması işlemini gerçekleştiriyoruz. Epilasyon işlemi hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Epilasyon Ne Demek?

Epilasyonun anlamına bakıldığı zaman Türk Dil Kurumunda vücutta istenmeyen kıl ve tüylerin alınması, vücuttan giderilmesi anlamı ile karşılaşılır. Vücuttaki istenmeyen kıl ve tüyleri alma işlemlerine ve yolma yöntemine epilasyon denir. Epilasyonun çeşitleri vardır ve kullanılan ekipmanlar bu çeşitlere göre değişiklik gösterir.

Epilasyon Neden Yapılır?

Epilasyon yaptırma nedeni hem kıl köklerinden vücudu arındırmak hem de kıl dönmesi gibi problemlerin önüne geçmektir. Uzayan kıllar farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin kıl dönmeleri sivilce, yara ve apse gibi problemleri ortaya çıkarabilir. Epilasyon yaptıran kişilerde ise kıl kökleri alındığı için tekrar kıl uzaması görülmez. Dolayısı ile kıl dönmesi gibi problemler ile de karşılaşılmaz.

Epilasyon Kimlere Yapılır?

Epilasyon yaptıranlar sürekli ağda yaptırmak istemeyen ve kıl köklerinden kalıcı olarak kurtulmak isteyen kişilerdir. Bu nedenle ergenlik dönemini tamamlayan herkes epilasyon yaptırabilir. Ergenlik döneminde olan kişilerin bedensel gelişimleri devam ettiği için kıl kökleri üzerinde işlem yapmak çok fazla tavsiye edilmez. Bu sebepten ergenlik dönemi sonrasında epilasyon işlemi yaptırmak çok daha yararlı ve sürdürülebilir bir seçenektir.

Erkekler Epilasyon Yaptırabilir Mi?

Erkek epilasyonu yaptırılabilen bir işlemdir. Epilasyon cinsiyetten bağımsız olarak yaptırılır ve cinsiyet ile bir ilişkisi ya da cinsiyetlere dair bir kuralı bulunmaz. Epilasyon yaptırmak isteyen erkekler istedikleri bölgeye epilasyon yaptırabilirler.

Epilasyon Kaç Seans Sürer?

Epilasyon seansları kişiden kişiye ve kıl tipine bağlı olarak değişir. Epilasyon seansları duruma göre 4, bazı seanslar 8 ve bazı seanslar ise 12’ye kadar yükselebilir. Bunun nedeni herkesin vücudunun farklı olması ve dolayısı ile kıl köklerinin de farklı olmasıdır. Çok güçlü kıl kökleri ve zayıf kıl kökleri arasında fark vardır ve bu fark seans sayısını etkiler. Ortalama bir epilasyon seansı genellikle 8’den oluşur ancak burada hangi bölgeye işlem yapılacağı da önemlidir.

Epilasyon Sonrası Leke Oluşur Mu?

Epilasyon sonrası leke oluşumu birçok danışanımızda görülmeyen bir problemdir. Epilasyon öncesi ve sonrasında yapılması gereken işlemlere dikkat edildiği müddetçe cilt üzerinde leke veya başka bir iz meydana gelmez. İşlem esnasında nadiren oluşabilecek yüzeysel yanıklar sonrasında leke oluşabilir ama geçicidir.

Güneş ışınları, buharlı alanlar, bakım ürünü kullanmak ve ağda gibi işlemler yapılmadığı müddetçe cilt üzerinde leke oluşumu gözlenmez. Epilasyon sonrası kişi solaryuma girer ise ya da güneş ışınlarına maruz kalır ise bu durumda cilt üzerinde lekelenmeler olabilir. Bu durum da epilasyon ile ilgili değil kişinin kurallara uymamasından dolayı gerçekleşir. Bu neden ile uzmanların yönlendirmelerine uymak önemlidir.

Epilasyon Can Yakar Mı?

Epilasyon can acıtır mı sorusu sıklıkla merak edilen ve uzmanlarımıza da sık sık sorulan bir sorudur. Epilasyon esnasında acı ve ağrı hafiftir. Vücudun hassas noktalarına uygulanıyor ise hafif sızı olabilir ancak bu kişinin hayatına devam etmesini engelleyen bir his değildir. Nasıl ki ağda yapıldığında dahi kişi bir acı hissediyor ise epilasyonda da acı hissetmek mümkündür. Epilasyonda hissedilen acı ise ağda acısından daha hafif bir histir.

Epilasyon Nasıl Yapılır?

Epilasyon yapmak için öncelikle güvenli ekipman ve profesyonel uzmana ihtiyaç vardır. Klinik olarak her iki unsuru da karşılıyor ve danışanlarımıza kaliteli ve sürdürülebilir bir hizmet anlayışı ile yaklaşıyoruz. Epilasyon, aletler ve cihazlar ile yapılan bir işlemdir ve deri üzerinden, derinin altındaki kıl köklerine etki eden ışınlar gönderilerek yapılır. Bu ekipmanların kullanımı profesyoneller tarafından yapılmalıdır ve mutlaka kişinin deneyimi olması da gerekir. Epilasyon seanslar halinde yapılan bir işlemdir ve deri altında yer alan kıl köklerini yok etmek amacı ile yapılır.

Epilasyon Vücuda Zarar Verir Mi?

Epilasyonun vücuda etkisi olumlu yönde olmaktadır. Yaptıran kişinin hedefi kıl ve tüylerden kalıcı olarak kurtulmak ve sürekli ağda problemi yaşamamaktır. Epilasyon sonrası vücutta hafif kızarıklık olması mümkündür ancak bunun dışında büyük problemler ile karşılaşılmaz.

Epilasyondan Önce Ne Yapmak Gerekir?

Epilasyondan önce yapılması gerekenler epilasyon yapılacak bölgenin temiz olduğundan emin olmaktır. Bölgenin hijyenini sağlamak gerekir. Özellikle lazer epilasyon yaptırılacak ise epilasyonun uygulanacağı bölgenin 1 ay boyunca ağda, cımbız, ip, makine, epilatör ve diğer ekipman ve cihazlar ile işlem görmemesi gerekir. Kıllar epilasyondan önceki 1 ay boyunca alınmamalı ve üzerlerinde işlem yapılmamalıdır. Lazer epilasyondan önceki 15 gün içerisinde ise solaryum, bronzlaşma ve güneşlenme gibi işlemlerin yaptırılmaması gerekir.

Ayrıca dövme yaptırmak isteyen kişilerin de bu durumu seans sonrasına kadar ertelemeleri istenebilir. Ağda öncesinde sadece tüy dökücü krem ve jilet kullanılabilir. Burada önemli olan unsur kıl köklerini etkileyen bir işlem yapmamaktır. Lazer epilasyonun yapılacağı bölgeye maske (cilt soyan) gibi işlemlerin de yapılmaması ve 15 gün önceden bu tür işlemlerin bırakılması gerekir.

Epilasyondan Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Epilasyondan sonra yapılması gerekenler arasında hijyen yer alır. Epilasyon işlemi tamamlandıktan sonra bölge temizlenmeli ve dış etkilere karşı korunmalıdır. Özellikle güneşe karşı korunması gereken epilasyon bölgesine güneş kremi sürülmelidir. Güneş kremi ile bölge sadece güneş ışınlarına karşı korunmayacak aynı zamanda nemlendirilerek de cilt beslenmeye devam edilecektir. Cildin epilasyon sonrası doğru malzemeler ile bakımını yapmak son derece önemlidir.

Epilasyondan sonra yapılan işlemlerden biri de epilasyon yapılan bölgeyi doğru bir şekilde temizlemektir. Böyleye işlemi takip eden 24 saat boyunca çok soğuk ve / veya çok sıcak su değdirilmemelidir. Epilasyon yapıldıktan sonra bölgede kalan kıllar bir süre dökülmeye ve uzamaya devam edecektir. Bu süreç ise en az 2 gün en fazla ise 10 gün sürmektedir. Kıl dökülmemesi ile karşılaşıldığında kişilerin stres yapmaması gerekir. İkinci seanstan itibaren dökülme hızlanacaktır. 

Epilasyon Kalıcı Mı?

Epilasyon kalıcılığı olan bir işlemdir. Kıl ve tüy köklerini yok ederek bölgesel olarak kalıcı etki gösterir. Tüm vücut yapılsa da her bir bölge için ayrı bir seans gerekebilir ve seanslar bittikten sonra ise seans yapılan bölgede tekrar bir kıl oluşumu %5 civarındadır. Başlangıçta seanslar bittikten sonra yılda 1 takip seansı gerektirebilir. Epilasyon kalıcı olan bir işlemdir ve bu neden ile birçok kişi tarafından sık sık tercih edilir. Tüylenmeyi bitiren etkisi ile köklerin tekrar kıl ve tüy oluşturmasını engelleyerek yeniden ağda ve epilasyon gibi işlemlerin yapılmasının önüne geçer. Epilasyon güvenli bir işlemdir ve birçok kişi ağda problemi yaşamamak için epilasyonu tercih eder.