COG Askı

COG ile ip askı yöntemi ameliyat olmak istemeyen ancak daha gergin ve estetik bir yüze sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir ip germe metodudur. Uzun zamandır uygulanan bir yöntem olmamasına karşın klasik yöntemlerin veremediği rahatlığı verdiği ve özellikle iyileşme süreci çok kısa olması dolayısı ile de tercih edilir. Kadınlar tarafından daha fazla tercih edildiği su götürmez bir gerçek olsa da daha zarif ve kişinin yüz hatlarına uygun bir görüntü oluşturmak isteyen beyler tarafından da tercih edilebilir. Kliniğimizde ip askı yöntemi en yeni metotlar kullanılarak hijyenik ve steril bir ortamda modern ve kaliteli malzemeler kullanılarak yapılır. Yüz germenin son yıllardaki en büyük buluşlarından bir tanesi COG askı yöntemi olarak değerlendirilebilir.

İp Askı Yöntemi Diğer Yöntemlerden Farkı Nedir?

COG askı yöntemi farkı Fransız tipten görünüş yönü ile ayrılmaktadır. Ancak kullanılan teknik ve uygulamanın amacı değişmez. Bununla beraber ip askı COG metodunun diğer ameliyatsız germe ya da askı yöntemlerinden farkı;

 • Ciltte bir dantel görüntüsü yaratması ve böylece eşit olarak cilt üzerinde gerginleşmenin sabit tutulması
 • Ameliyat izi bırakmaması
 • Tek bir seansta uygulamanın hızlı şekilde yapılabiliyor olması
 • Deri üzerinde bulunan yara izinin 3 gün kadar süre içerisinde toparlaması
 • Kesiye gerek duymaması
 • 1-2 yıl kadar süre ile kullanım imkanı sunması
 • Deri tarafından kullanılan malzemenin emilmesi sonucunda ipleri çıkarmaya gerek kalmadan yeniden uygulamanın yapılabiliyor olması

Bu yöntemin diğer yöntemlerden ayrılmasına ve daha fazla tutulmasına sebep vermiştir. Bununla beraber ip askı yöntemlerinde kişi yüz üzerinde bazı bölgelerin öne çıkmasını ister.

COG Askı Yönteminde Hangi Bölgelere Uygulama Yapılır?

COG askı yöntemi uygulama bölgesi yüzün tamamı olarak adlandırılabilir. İp askı yönteminde bilhassa elmacık kemiklerinin çeneye ve oradan da kaşlara doğru uzanan bir yöntem ile yapıldığında başarılı olduğunu olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber COG metodunda cildin her tarafında uygulama yapılması ve böylece adeta bir dantel gibi yüz derisinin açıldığını söylemek mümkün olacaktır. Oldukça etkili bir yöntem olmakla beraber COG uygulaması Fransız askıya göre daha kısa sürmektedir. Ancak ortaya çıkan sonuç oldukça tatmin edicidir. Bu sebepten de metot diğer türlere göre avantajlıdır. Yüzünde keskinlik istemeyen oval ancak sağlıklı ve gergin bir görüntüyü korumak isteyen yüz hatları özellikle bu yöntemi tercih edebilir.

COG Askısı Nasıl Uygulanır?

COG askı uygulamasının yapılışı uzman eliyle yapılacak olan değerlendirmeye bağlıdır. Bununla beraber aşağıda yer alan adımların takip edilerek kişinin arzu ettiği gergin cilde kavuşacağını söyleyebiliriz.

 • Cilt germe işlemi öncesinde hastanın durumu doktor tarafından incelenir.
 • Hastadan da uygulama için onay alındıktan sonra artık tedavi için hazırlık sürecine geçilmektedir.
 • Kişinin yüzünün görüntüsü çıkarılır ve oluşturulan 3 boyutlu görüntü üzerinde hekim tarafından çalışmalar yapılarak hangi bölgelerde germe işleminin gerçekleşeceğine ve ön izlenim olarak nasıl bir görüntünün karşımıza çıkacağı bilgisine ulaşılır.
 • Bu aşamada yüz üzerinde ihtiyaç duyulan bölgeler arasında ip uygulaması yapılmasına karar verilirse işlemler deri üzerinden dikişsiz ve ameliyatsız olarak yalnızca küçük bir delik yardımı ile deri altına ipin yerleştirilmesi ve yüz derisinin kaldırılması süreçlerini ifade eder.
 • Anestezi etkisi geçtikten sonra hasta doğrudan klinikten ayrılabilmektedir. Bu yöntem avantajı oldukça fazla olan bir yö

COG Askı İşlemi Faydaları Nelerdir?

COG işlemi faydaları hızlı bir şekilde kendini belli eder. İkinci bir seansa düzeltme olmadığı müddetçe gerek duyulamaz. Alanında uzman olan hekim COG askı işlemi sırasında simülasyon kullandığı ve hastanın uygulamanın sonrasındaki ön izlenimini de gördüğü için tedaviyi sürpriz olarak uygulamaz. Bununla beraber işlemin sayıca çok fazla faydası bulunmaktadır. Bu faydalar;

 • Yalnızca 1 saatlik bir süre zarfı içerisinde cilt üzerinde deri altına yerleştirilen ipler sayesinde kişinin istediği yüz germe ve sorunlu bölgelerde kaldırma hissini yakalama
 • Tamamen doğal bir metot olması ve bonta gibi dolgu maddelerinin cilt tarafından reddedilme ve tedaviye reaksiyon gösterme durumu söz konusu olabilirken, cerrahi nitelikli olduğundan dolayı ip askı yönteminde böyle bir durumun meydana gelme olasılığının oldukça düşük olması
 • Uygulamanın mimikler üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmaması ve kişinin yüz ifadelerinden herhangi bir şey kaybetmemiş olması
 • Dışarıdan bakıldığında tamamen doğal bir görüntüye sebebiyet vermesi
 • Cilt tarafından doğal olarak emilebilmesi
 • Arkasından tekrar tedaviye imkan tanıması

Bu işlemin faydaları arasında bulunabilir. Çok sayıda faydası bulunan işlem alternatif cilt işlemleri ile uygulandığında birbirinden başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir.

COG İp Askı Yan Etkileri Var Mıdır?

COG ip askı yan etkileri;

 • Uygulamanın hemen ardından müdahale deri altına olduğu için ödem ve morluk beklenmektedir.
 • Cilt üzerinde anlık bıçak batıyormuş gibi bir his olabilir ve bu his birkaç günden daha uzun sürebilir.
 • Asimetri ve deri yüzeyinde çekilmeler

Bu yöntemin diğer yan etkilerinin arasındadır. COG metodu ip askıların tek bir bölgeye uygulanması usulüne dayanmaz. Boyun, yanaklar ve alnın komple dahil olduğu bir çalışma biçimini ifade etmektedir. Bu sebepten dikkat edilmesi gerekmektedir.

COG İp Askı Gıdıya Etki Eder Mi?

COG ip askı gıdı sorunu yaşayan kişiler için de kurtarıcı bir fırsat oluşturmaktadır. Çene boyunca düz hatlar halinde oluşturulan ipler, gıdının yukarı kalkmasına yardımcı olmakta ve kişinin çoğu zaman ameliyatsız olarak gıdısından kurtulmasına olanak sağlamaktadır. Elmacık kemikleri de ip askının uygulanmasıyla ön plana çıkan bölgeleridir. Bununla beraber gıdı bölgesi çok sorun yarattığından ve COG yöntemi doğru uygulamayla bu sorunu çözebildiğinden ötürü sadece boyun bölgesinde bulunan yağlanma ve gıdı sorunu sebebi ile de birçok kişi bu yöntemi sormaktadır.

COG İp Askı Yönteminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

COG ip askı yönteminde dikkat edilmesi gerekenler;

 • Cildin mutlaka temiz tutulması ve kaçınılabildiği kadar cilde masaj yolu ile müdahale edilmesi önerilir.
 • Daima güneş koruyucunun kullanılması gerekmektedir.
 • Aşırı sıcaktan mutlaka kaçınılmalıdır.
 • Yara izi kalmaz ancak uzmanın verdiği krem ya da ilaçları uygun şekilde kullanmak gerekmektedir.
 • Ağızın çok açılarak yüzde gerilme hissi yarattığı durumlar olan esneme veya ısırarak meyve yeme hareketlerinden kaçınılmalıdır.

COG askı metodu aracılığı ile yüz bölgesinde pek çok kişi memnun olmadığı yapıdan kurtulmuş ve dinçleşmiş bir cilde sahip olabilir.