Cildin genç bir forma dönüştürülmesi için farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Cilt gençleştirme uygulamasında kişiler için en uygun tedavi seçeneğini belirlerken erken yaşlanma nedenlerinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Son yıllarda artan hava kirliliği, doğal beslenmenin zorlaşması ve değişen yaşam koşulları insanların olduklarından daha yaşlı görünebilmesini sağlamaktadır. Bu durumlar neticesinde cilt kusurlarının baş gösterdiği fark edilmiştir. Genetik, yaşam şekli ve çevresel faktörler yaşlanma sürecine etki eden durumlar arasındadır.

Yaşlanma etkileri sonucunda insanların derileri normalde olması gerektiğinden çok daha kırışık görünebilmektedir. Bu durum insanların daha mutsuz olmalarına neden olacak ve ilerleyen süreçte istenmeyen birtakım olayların da çıkmasına yol açacaktır.

Gerek genetik yollardan gerekse de fizyolojik durumlardan etkilenerek ortaya çıkan cilt kusurları çözümsüz değildir. Sorunun çözülebilmesi için gelişen tıbbi ve teknolojik çözümlerden yararlanılmaktadır. Son yıllarda sık sık kullanılmaya başlanan yenilikçi teknikler cildin gençleştirme yöntemlerine etki ederek ciltte belirgin bir düzelme sağlama hedefindedir.

Cilt gençleştirme yöntemleri için pek çok teknik ve uygulamadan yararlanılmaktadır. Cildin gençleştirilmesi için kişilerin tercih ve önerileri ilk sırada tutulmaktadır. Hastaların beklentilerine ek olarak genel sağlık ve yaş da göz önüne alınmaktadır. Cilt gençleştirmek amacı ile kullanılan tedaviler sarkmaları ortadan kaldırabilmektedir. Kırışıklıkları çok olan insanların bu durumdan rahatsız olması sonucunda cilt gençleştirme yapılabilmektedir. Cilt gençleştirme amacı ile kullanılan yöntemler arasında şu işlemler bulunmaktadır:

Her bir teknikte farklı bir sonuç ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle hastaların şikayetlerini en doğru şekilde dinlemek ve onlara hitap eden yöntemi belirlemek son derece iyi olacaktır.

Erken Yaşlanma Nedenleri

Erken yaşlanmanın sebepleri arasında şu maddeler yer almaktadır:

Bu maddelerin sonucunda yüzde daha hızlı kırışmalar ve yaşlanmalar meydana gelebilmektedir.

Bireylerde en çok genetik faktörler ve yoğun bir stres ortamı daha hızlı yaşlanma üzerinde etki etmektedir. Uykusunu tam alamayan insanlar, güneşin zararlı ışınlarına fazla maruz kalanlar ve yedikleri besinlere dikkat etmeyenler belirli bir süre sonunda daha hızlı yaşlanacaktır. Hızlı yaşlanan insanların hücre yapılarında meydana gelen yenilenme süreci daha da yavaşlayacaktır. Tende meydana gelen kolajen onarımı minimuma inecek ve bu durum da cildin doğal yapısını kaybetmesine neden olacaktır. Bağ doku içerisindeki liflerin yitirilmesi sonucu tende gevşeme oluşacaktır. Bu nedenle çeşitli kırışmalar meydana gelecek ve ten üstünde güneş lekelerinin oluşumu gözlenecektir. Vücudun yaşlanmanın zararlı etkilerinden en iyi şekilde korunabilmesi için cilt gençleştirme uygulamalarına başvurması yararlı olacaktır.

Botoks Kullanılarak Ciltte Doğal Görünüm

Botoksun cilt gençleştirmedeki etkisi uzun yıllar yapılan işlemler sonucunda kanıtlanmıştır. İnsanların farklı bölgelerinde güven ile uygulanan botoks, bu alanda yapılan yaygın işlemlerden biridir. Bazı insanlar botoks ile ilgili “İğnenin ucundaki mucize” ifadesini kullanmaktadır. Kimileri ise botoksu neştersiz güzellik olarak tanımlamaktadır. Deneyimli hekimlerin ellerinde uygulanan botoks insanların daha estetik görünmesine neden olacaktır. Botoks uygulamaları ile ilgili merkezimize gelerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hastalardan gelen beklenti ve talepler doğrultusunda kişiye özel bir botoks planı oluşturulmaktadır. Bu sayede bireylerin mimiklerini ve doğal görünümlerini değiştirmesi sağlanmaktadır. İnsanlar botoks uygulanan bölgelerde daha parlak ve canlı bir ifade hissetmektedir. Bir yüzün eski ışıltısını geri kazanabilmesi için en acısız yol botokstur. Son derece pratik ve kolay olan bu uygulama alındaki yatay çizgilerden kaş arasındaki dikey çizgilere kadar pek çok alanda etkilidir. Bunlara ek olarak kaz ayağı oluşumları da botoks ile giderilebilmektedir.

Yüzünü incelterek daha feminen bir görünüm yakalamak isteyen kişiler yüz botoksundan yararlanabilmektedir. Masseter kaslara etki eden botoks da yüzün kare görünümden kısa vadede kurtulmasını sağlayacaktır. Botoks uygulamasının başarı şansı uygulamayı yapan kişinin deneyimi ile doğru orantılıdır.

Dolgu Kullanılarak Yüz Gençleştirme

Dolgunun cilt gençleştirmedeki etkisi daha ilk seanstan gözle görülür şekildedir. Yüz gençleştirme operasyonları arasında yer alan dolgu, kremlerden daha kalıcı ve hızlı bir etki yaratmaktadır. Dolgu uygulaması sırasında yüze yağ enjeksiyonu, hyalüronik asit veya yarı sentetik malzemeler yapılmaktadır. Gözlerin altı ve çevresine uygulanabilen bu yöntem sayesinde yüzün gençleştiği görülmektedir.

Yüz gençleştirme konusunda günümüz yöntemlerinden birini kullanmak isteyen insanların uygulama öncesinde uzman birine danışması gerekmektedir. Uzmanın tavsiyesine uyularak yüz gençleştirme için işleme karar verilebilir.

Botoks ile Dolgu Arasındaki Farklar

Dolgu uygulaması ve botoks arasındaki farklardan ilki botoksun C. Botolinum adlı bakteriden elde edildiğidir. Kasları gevşeten botoks uygulaması mimik kırışıklarının tedavisi için de tercih edilebilmektedir. Botoksun etki süresi 4 ay ile 6 ay arasında değişiklik göstermektedir. Botoks uygulaması en sık kaz ayaklarında, kaş arasında ve alında kullanılmaktadır.

Dolgu ise hyaluronik adı ile bilinen polisakkaritlerden oluşmaktadır. Özel bir jel formatında olan ürün yüze enjekte edilerek kullanılmaktadır. Sabit kırışıklıkların doldurulması ve dokunun şekillenmesi amacı ile dolgu malzemelerinden yararlanılmaktadır. Dolgu uygulamasının herhangi bir bölgede kalıcılık süresi 6 ay ile 24 ay arasında değişiklik göstermektedir. Dolgunun en sık yapıldığı alanlar arasında elmacık kemikleri, çene, nazobial kısımlar, gözaltı, burun ve dudaklar yer almaktadır.

Her iki işleme de başlanmadan önce kişinin hangi işleme daha çok uygun olduğu incelenmelidir. Cilt profiline detaylı olarak bakılmalı ve tekniğe karar verilmelidir.

Yüz Mezoterapisinin Cilde Olan Faydaları

Mezoterapinin cilt üzerindeki yararları arasında yüzün ihtiyaç duyduğu besin ögelerini karşılaması yer almaktadır. Cilt gençleştirme işleminde yüze uygulanan anti ageing işlemleri yüz mezoterapisini de kapsamaktadır. Mezoterapi enjeksiyonunun içerisinde hyalüronik asitten vitamine mineralden faydalı diğer bileşenlere kadar pek çok seçenek yer almaktadır. Derinin orta kısmına enjekte edilen ürünler cildin beslenmesini sağlamaktadır. Cildin yeteri kadar su ve nem alabilmesi bu işlem sonucunda meydana gelmektedir.

İnsanların ciltlerinde hissettikleri ihtiyaç oranlarına göre yüz mezoterapisinin seans sayısı değişim gösterecektir. Bazı insanlar için ortalama 2 haftada 4 seans yeterli olur iken bazı insanlar da 2 haftada 6 seansa ihtiyaç duyacaktır. Tedavinin tamamlanmasının ardından kuru bir cildin yoğun şekilde nemlendiği görülmektedir.

Uzun süreli uygulamalarda ciltteki sarkmaların büyük ölçüde azaldığı fark edilmiştir. Lifting etkisi sayesinde cilt bariyerleri güçlenmekte ve ince kırışıklıklar azalmaktadır. Renk tonundaki belirsizlikler mezoterapi sonrasında kaybolarak insanların doğal güzelliğini yansıtmak amaçlanmıştır.

Yüz Mezoterapi Sonrası

Yüz mezoterapisinden sonra uygulanması gereken maddeler şu şekildedir:

Yüz Mezoterapide Vücuda Verilen Malzemeler

Yüz mezoterapisinde yer verilen malzemeler sayesinde vücuttaki yaşlanma belirtilerinin en aza indirilmesi sağlanmaktadır. Aktif bir hidrasyon sonucunda yaşlanma karşıtı bir durum ortaya çıkarılacaktır.

Yüz mezoterapisi sırasında ince uçlu iğneler ile enjekte edilen karışım, cildin tazeliğini sağlamak amacı ile hazırlanmaktadır. İşlemde cildin korunması, aktif bileşenler ile mümkündür. Enjektör içerisinde yer alan büyüme kompleksleri insan metabolizmasını hızlandıracak bir etkiye sahiptir. Cildin iyi bir görünüme kavuşması için malzemeler gerekli şekilde ve gerekli dozda vücuda uygulanmalıdır. Yüzün yenilenmesi için uygulanan karışımın içerisinde genel olarak şu maddeler yer almaktadır:

PRP Sayesinde Cildin Yenilenmesi

PRP kullanılarak cilt gençleştirme vücuda herhangi bir ilaç verilmeden yapılmaktadır. Bu nedenle vücuduna yabancı maddenin girmesini istemeyen kişiler tamamen kendi kanlarını kullanarak doğal bir güzellik yakalamaktadır. PRP kullanılarak cildin genç ve sıkı görünümü mümkündür. Bu uygulamanın vücut yüzeyinde yapılabileceği bölgeler boyun, yüz, el ve dekolte kısımlarıdır.

Tedavi edilmek istenen kısma tek başına uygulanabilen bu yöntem farklı uygulamalar ile bir arada da kullanılabilmektedir. Lazerden mikroiğnelemeye, iğneli radyofrekanstan ipe kadar pek çok yöntem PRP ile paralel yürütülebilmektedir. Ciltte yaş ile oluşan kırışma ve çizgiler, renk tonundaki düzensizlikler bu uygulama ile yok olmaktadır. Cildin esnek yapısını geri kazanması, parlaklığını artırması, canlı ve ışıl ışık bir cilt oluşması için PRP uygulamasının yılda 3 seans olarak uygulanması önerilmektedir.

İp Kullanılarak Yüz Germe Hakkında Önemli Bilgiler

İp ile yüzün gerginleştirilmesi genel olarak ileri derece yüz sarkmalarında kullanılmamakta, yalnızca hafif-orta sarkmalar için tercih edilmektedir. İleri derece sarkmalar için cerrahi tedavi önerilmektedir. İnsan vücudu ile tamamen uyumlu olan ve uygulanan dokuda eriyebilen iplikler bu işlem sırasında kullanılmaktadır.

İplik, güçlü etkisi ile sarkmış dokuları kaldırarak deri altında bir doku yenilenmesi meydana getirmektedir. Bu sayede kolajen üretimi de artacaktır. Ciltte ip ile yüz germe işlemi sayesince ekstra bir canlılık ve dolgunluk hissedecektir. Lokal anestezi eşliğinde ortalama yarım saat ile 45 dakika arasında süren uygulamalar sonrasında hasta iş hayatına geri dönebilmektedir. Hastanın yalnızca iş hayatında değil sosyal yaşantısında da herhangi bir sorun olmayacaktır. Etkisi ortalama bir yıl ile iki yıl arasında süren uygulama botoks ya da dolgu ile bir arada uygulanabilmektedir.

Leke Tedavisinde Yenilikler

Leke tedavisinin cilt üzerindeki etkisi için çeşitli maskelerden yararlanılmaktadır. Güneş lekelerinde, gebelik sırasında ortaya çıkan lekelerde ya da yaşlılık lekelerinde çeşitli tedavilerden yararlanılmaktadır. Bu tedaviler arasında Cosmelan ve Dermamelan isimleri yaygındır. Bu isimler enzimatik şekilde peeling özelliği taşımaktadır.

Son yıllarda sık sık tercih edilen kimyasal peeling sırasında belirgin bir soyma işlemi yapılmamaktadır. Yalnızca leke oluşumuna neden olan biyolojik mekanizmalar işlem sırasında baskılanacaktır. Klinik uygulamalarda tek seanstan oluşan maske ortalama 8-12 saat yüz üzerinde kalmalıdır. Maskenin uygulamasının ardından leke için özel şekilde üretilen kremlerden yararlanılabilmektedir. Ortalama iki hafta ile 4 hafta arasında tedavinin yanıtı oluşmaya başlanacaktır. Birkaç ay içerisinde ise tüm lekelerden arındırılmış taze bir cilde kavuşulacaktır.

Gerek genetik gerekse de çevresel faktörler yaşlanmaya bağlı cilt kusurları meydana getirebilmektedir. Bu durumu kabul etmek istemeyen ve kendini daha iyi hissetmek isteyen kişiler leke tedavilerinden yararlanarak amaçlarına ulaşabilir. Son yıllarda geliştirilen yeni teknikler ve son model ekipmanlar sayesinde pek çok cilt sorunu çözüme kavuşacaktır. Leke tedavilerinde başarı oranları oldukça yüksek düzeydedir.

Tüm bu bilgilerden sonra siz de cildinizi gençleştirmek amacı ile bir işlem yaptırmayı düşünüyor iseniz bu konu ile ilgili merkezimize gelebilirsiniz. Genetik yatkınlıklarınız ve işlemlere cevabınıza bağlı olarak hazırlanan uygulamalar istediğiniz bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır. Sizler için en uygun tedavi planı deneyimli çalışanlarımız tarafından oluşturulacaktır.

Lazer ile Yüz Gençleştirme Aşamaları

Lazerin cilt gençleştirmedeki etkisi fraksiyonel ışınlardan kaynaklanmaktadır. Tüm dünyada yaygınlık kazanan lazer tedavisi Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır.

Lazer tedavisinde belirli seanslarda işlemler yapılabilmektedir. Uygulama sonrasında ciltteki yeniliklerin fark edilmesi ve daha sıkı bir cilde sahip olunması mümkündür. Cildinizin erken yaşlanmasını durdurmak için belirlenen seçenekler arasında yüz mezoterapisi, botoks ve dolgu lazer tedavileri ile kombine edilebilmektedir.

Son derece etkili olan bu yöntem ile fraksiyonel ışınlar ciltte yeni bir doku oluşumunu desteklemektedir. Lazer ile yüzün gençleştirilmesi sonrasında ciltte etkili bir koruma oluşacaktır. Buna ek olarak daha kusursuz ve parlak bir cilde de sahip olunacaktır. Ciltte bulunan eski hücrelerin temizlenmesi amacı ile de lazerden yararlanılabilmektedir. İşlem sonrasında cildin hızlı şekilde yaşlanmasının önüne geçmek amacı ile yüz maskelerinden yararlanmak oldukça önemlidir. Büyük bir bölümünün doğal karışımlardan elde edildiği yüz maskeleri düzenli kullanımlar sonucunda istenen etkiyi verecektir.

Cilt gençleştirme amacı ile piyasa içerisinde pek çok bakım ürünü yer almaktadır. Bu bakım ürünlerinin pek çoğunun içerisinde çeşitli kimyasallar bulunmaktadır. Kullanılan bu kimyasallar derinizi hasarlayabilmektedir. Kimyasallar sayesinde ciltte var olan yararlı bileşenler de emilebilmektedir. Doktorunuz sizin için uygun olan ürünleri önerecektir. Sağlıklı bir görünüm kazanabilmek için vücudun ihtiyaç duyduğu bileşenlerin vücuda geri kazandırılması hedeflenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir