Altın İğne Radyofrekans

Altın iğne ile cilt yenileme işlemi geliştirilen en yeni teknolojilerin bir sonucu olarak günümüz estetik dünyasında sıklıkla uygulanmaktadır. Küçük boyutlu iğnelerin altın kaplama olması sebebi ile bu ismi almış olan cihaz doğrudan radyofrekans yöntemini kullanmakta ve derinin altına girerek burada yaşlanma karşıtı olarak görev yapmaktadır.

Kimler Altın İğne Yöntemini Tercih Edebilir?

Altın iğne yöntemini tercih edebilecek kişiler;

 • Yaş almış ve yüz ve vücudunda yaşlanma etkileri görülmeye başlamış olanlar
 • Yüzünde kırışıklık ve sarkma sorunu yaşayanlar
 • Daha parlak bir cilde sahip olmak isteyenler
 • Erken yaşta olup cildindeki kolajeni desteklemek ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenler
 • Cildinde renk tonu eşitsizlikleri görülen kişiler
 • Sivilce izleri bulunanlar

Bu yöntemi tercih edebilirler. Ameliyatsız bir teknik olmakla beraber, doğrudan deriye ve derinin alt kademelerine kadar etkili olan bu yöntem eski yara ve sivilce izlerinin tedavisinde de önemli bir yere sahiptir.

Altın İğne Metodu ile Cilt Nasıl Onarılır?

Altın iğne metodu ile cilt onarımı cilt bakımı sürecinin ardından gerçekleştirilebilir.

 • Kliniğe gelen ve konsültasyondan sonra altın iğne metodu ile tedavi yaptırmak isteyen kişiye önce cilt bakımı uygulanmakta ve cildin nefes alıp temizlenmesi sağlanmaktadır.
 • Daha sonra uygun kremlerle lokal anestezi işlemi gerçekleştirilmektedir.
 • Bu aşamadan sonra hastanın cildi uygulama yapmak için hazır olur.
 • Tamamen cihaz için özel olarak üretilmiş olan altın başlıklar sayesinde cilt üzerinde küçük delikler açılır.
 • Açılan deliklerden cilt altına yollanan dalgalar burada kolajen üretimini tetikleyerek onarım sürecini başlatır.
 • İşlem ilk seansta da farkını belli etmekle beraber, geçmişten kalan akne izlerinin kaybolması için 3 ya da 4 seans gerekebilmektedir.

Ne Zaman Altın İğne Metodu Tercih Edilmelidir?

Altın iğne uygulama zamanı her an her mevsimce olacak şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ameliyatsız birçok cilt yenileme işlemi bulunurken bunların birçoğu yaz mevsiminde uygulanması tercih edilen yöntemler arasında gösterilmez. Ancak altın iğne metodu güneş kremleri ve düzenli koruma ile beraber, her mevsimde kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Yirmili yaşların sonlarına doğru artık kolajen üretimi azalmaya başlayan cildimizi çeşitli metotlar ile koruyabilir ve yaşlanmayı yavaşlatabiliriz. Hem daha sağlıklı hem de estetik bir görünüm için altın iğne metodu tercih edilebilir. Doktor ile yapacağınız görüşme sonrasında bu işlemi uygulamak için mevsim fark etmeksizin hızlı bir şekilde uygulama sağlanır.

Altın İğne Metodu Kaç Dakikada Uygulanır?

Altın iğne metodu uygulama süresi ortalama olarak 30-45 dakikayı bulabilmektedir. Birçok klinik bu metodu uygulamadan önce hastalarına tam kapsamlı olarak cilt bakımı da sunmaktadır. Cilt bakımının da tedaviye dahil olması halinde işlemin başarısı artacaktır. Elbette hangi bölgelere uygulama yapılacağı da işlemin ne kadar süreceğine dair bilgi doktorla görüşmeden sonra netleşecektir.

Altın İğne Metodu Acı Verir Mi?

Altın iğne acı eşiği yüksek olan kişiler için herhangi bir sorun yaratmaz iken her ihtimale karşın acıyı daha kolay hissedebilen bünyeler için uygulama öncesinde anestezik kremler ya da enjeksiyonla anestezi kullanılabilir. Lokal anestezi ile uygulama yapılan bölgede sadece küçük bir sızı ve karıncalanma hissi yaşanır. Hassas bölgelerde hastanın yararı gözetilerek uyuşturma işlemi gerçekleştirilir.

Altın İğne Metodu Sonrası Ciltte Nasıl Gelişmeler Olur?

Altın iğne metodu sonrası ciltte yaşananlar şu şekilde özetlenebilir.

 • Radyofrekans enerjisi işlem bölgesinde uygulandıktan sonra ciltte kolajen üretimi tetiklenir.
 • Haftalar içerisinde hızlıca artmaya başlayan kolajen üretimi kırışıklıkların tedavisi üzerinde doğrudan etkilidir.
 • Bir aylık süre zarfından sonra cildin parlamaya başladığını ve cilt tonunda eşitlik yaşandığını görüntülemek mümkündür.
 • Uzun vadede ise aknelerin ve var olan izlerin yavaşça kaybolduğu, pembe ve daha ipeksi bir cilde sahip olunduğunu görmek mümkündür.

Genç ciltlerde tek seans çoğu zaman yeniden ışıldamanın yeterli olacağı süreçleri içerirken elbette yaş alma ile beraber altın iğne radyofrekans tedavisinde yılda 2 ya da 3 defa bu tedaviyi uygulamak cildinizdeki farklılığı görmenize neden olacaktır. İyi bakılan, nefes alan ve çeşitli tedaviler uygulanan cilt uzun süre yaşlanma etkileri göstermeyecektir.

Altın İğne Tedavisi Yaraları Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Altın iğne sonrası ciltte yara oluşumu gözlemlenmez. Yine diğer tedavi türlerine kıyasla çok daha avantajlı olan altın iğne metodunda yalnızca 12 saatlik bir zaman dilimi sonrasında işlem dolayısı ile meydana gelen kızarıklıkların ortadan kalktığını gözlemleyebilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir yan etkisi bulunmamakla beraber, bazı ciltlerde 1-2 gün kızarıklığın devam ettiği de görülmektedir. İlk gün duş almaktan kaçınarak ikinci gün sonrasında da kapatıcı kremler aracılığı ile günlük yaşama devam edilebilir.

Altın İğne Metodu Sonrası Neye Dikkat Etmeli?

Altın iğne metodu sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

 • İlk 24 saat ciltte uygulamanın gerçekleştiği bölgeye su değdirilmemelidir.
 • Güneş kremleri ve varsa doktorun kullanım için vermiş olduğu kremler sürülmeli ve güneşe temas etmekten kaçınılmalıdır.
 • Yara izleri geçene kadar makyaj yapılması cildin hava almasının engellenmesi açısından ö
 • Daha hızlı sonuç alabilmek ve kolajen üretimini tetikleyebilmek için günde en az 2 litre su içilmelidir.
 • Alkol ve ağır egzersizlerden bir süre boyunca kaçınılmalıdır.

Altın İğne Metodu Ne Sıklıkla Yaptırılmalıdır?

Altın iğne tercih edilme sıklığı yılda 2 ya da 3 kere olarak özetlenebilir. Az bir ağrı ve çabuk iyileşme süresi olduğundan ötürü diğer metotlara göre daha fazla tercih edilmektedir. Düzenli olarak yaptırıldığında yılda 2 seferlik uygulama yenilenme ve kırışıklıkların yok edilmesi için yeterli olacaktır. Ancak yaş aldıkça ve kırışıklık sayısı artıkça yılda 3 kere uygulama yaptırılması da gerekebilmektedir.